Výstava Dánští Židé v Terezíně

Srdečně zveme na výstavu o dánských Židech v Terezíně, kterou připravilo skandinávské oddělení. Výstava již byla k vidění v Terezíně, vernisáž na FF UK se odehraje v rámci Týdne humanitních věd 15.11. ve 14:30.

Hlavní budova FF UK, 3. patro (foyer).

 

Příběh židovské menšiny v Dánsku je v kontextu holokaustu ojedinělý. Většina dánských Židů válku přežila – také díky odporu dánské společnosti k antisemitismu. Do osudu tamní židovské menšiny je zároveň vpleten příběh 80 dětí z Československa, které v Dánsku našly útočiště před nacistickou zvůlí. Většina Židů žijících v Dánsku se před perzekucí zachránila útěkem do sousedního Švédska. Na pět set Židů přesto nacisté poslali do terezínského ghetta. Dánské úřady jim po celou dobu pomáhaly. V předvečer kapitulace se je podařilo evakuovat do Švédska.

Výstava byla poprvé slavnostně představena dne 3.10.2023 v Terezíně u příležitosti 80ti let od prvních transportů z Dánska do ghetta. Přítomen byl dánský velvyslanec Søren Kelstrup, finský velvyslanec Pasi Tuominen, izraelská velvyslankyně Anna Azari, norský velvyslanec Victor Conrad Rønneberg a švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen. Naši studenti během vzpomínkové akce přečetli s dánskými hosty a dánským lektorem Johannesem Andersenem vzpomínky přeživších.

Realizace:

Výstavu připravilo oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Univerzity Karlovy v rámci projektu Česko-severská memorabilia: demokracie a aktivní občanství ve vysokoškolské výuce řešeného v letech 2022–2024 na Filozofické fakultě v Praze. Projekt byl financován Fondy EHP (projekt č. EHP-CZ-ICP-4-009). Výstavu podpořilo i Dánské velvyslanectví v Praze.

Koncept a realizace: Vendula V. Hingarová

Texty: Vendula V. Hingarová, Helena Březinová

Překlady vzpomínek internovaných Dánů z dánštiny do češtiny – studenti FF: Antonín Bílek, Anna Fenclová, Veronika Fimbingerová, Alena Fröhlichová, Klára Galuščáková, Veronika Johánková, Jan Mrva, Lisa-Anna Žáková

Redakce překladů: Helena Březinová

 

Úvod > Z ústavu > Výstava Dánští Židé v Terezíně